Пам’ятник Анатолію Кузнєцову (Київ)

Додаткова інформація

Пам’ятник Анатолію Кузнєцову відкрили 29 вересня 2009 року на території Куренівки. Він одночасно присвячений письменнику Анатолію Кузнєцову, літературному персонажу Толі Кузнєцову й страшній трагедії людства – масовим розстрілам у Бабиному Яру. Автор роботи – український скульптор Володимир Журавель.

Анатолій Васильович Кузнєцов (18 серпня 1929, Київ – 13 червня 1979, Лондон) – радянський письменник і автор всесвітньовідомого документального роману «Бабин Яр». У цьому творі розповідається про злочини радянської влади, репресії Сталінської доби, голодомори, злочини окупаційної німецької влади, масові розстріли в Бабиному Яру, післявоєнне замовчування радянським керівництвом цих розстрілів і багато іншого. Як ми бачимо в романі критикуються та викриваються злочини, як нацизму, так і комунізму. Вперше його опублікували в 1966 році, але через цензуру з нього прибрали всю критику радянської влади та зробили агіткою проти злочинів фашизму. У 1969 році Кузнєцов зміг втекти з СРСР до Великої Британії, де в 1970 вперше опублікував повну версію роману.

Прообразом скульптури хлопчика є літературний персонаж роману Толя, списаний із самого Анатолія Кузнєцова, який під час окупації мешкав на Куренівці та в 1941 році бувши 12-річним хлопчиком бачив усі події тих часів. Письменник словами хлопчика Толі передає свої власні важкі дитячі спогади.

Він на власні очі бачив наказ нацистів, що призвів до тисяч смертей невинних чоловіків, жінок, дітей (навіть немовлят) та старих людей: «Наказується всім жидам міста Києва і околиць зібратися в понеділок дня 29 вересня 1941 року до год. 8 ранку при вул. Мельника — Доктерівській (коло кладовища). Всі повинні забрати з собою документи, гроші, білизну та інше. Хто не підпорядкується цьому розпорядженню буде розстріляний. Хто займе жидівське мешкання або розграбує предмети з тих мешкань, буде розстріляний».

До речі, візуальним прообразом скульптури стала фотографія хлопчика, яку ви можете побачити на обкладинці роману (видання «Саміт-книга» 2009 року, це перший переклад українською). Також на нашому сайті ви можете побачити Національний заповідник «Бабин Яр».

  • Інші назви – Пам’ятник жертвам «Бабиного яру»
  • Дата відкриття – 29 вересня 2009 року
  • Скульптор – Володимир Журавель
  • Адреса – Київ, Подільський район, вулиця Кирилівська, 109В/1
  • Станція метро – Дорогожичі (відстань ≈2.4км)
Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 04.05.2020 | Оновлено: 07.08.2021 | Світлини зняті: 11.08.2019

Напишіть коментар ...

avatar