Спасо-Преображенський собор (м. Прилуки)

Додаткова інформація

Спасо-Преображенський собор збудований у 1710-1720 роках в стилі українського бароко. Раніше на місці собору стояла дерев’яна Спаська церква, яка на початку 18 століття згоріла.

Засновником храму є прилуцький полковник Гнат Ґалаґан, котрий загалом увійшов до історії як зрадник і прислужник Москви. У 1708 році він зрадив гетьмана Івана Мазепу, перейшовши на бік російського імператора Петра I. У 1709 році він допоміг російським військам знищити Чортомлицьку Січ, що без його участі було б практично неможливо зробити. Він безжально страчував полонених козаків та максимально вислужувався перед царем, за що одержував чималі статки.

З приходом радянської влади собор закрили та пограбували, спочатку відкривши там музей, а потім склад керосину. У 1991 році церкву передали релігійній громаді, яка його реставрувала.

Наразі Спасо-Преображенський собор є однією з найкращих споруд Прилук. Це чудовий приклад козацького бароко з гарними фресками всередині.

Також на нашому сайті ви можете побачити Колегію Павла Ґалаґана (зараз Національний музей літератури), яку в 1871 році заснував Григорій Павлович Ґалаґан (нащадок Гната Ґалаґан, але не проросійський) та садибний комплекс «Покорщина» в смт Козелець, яким володів Григорій Павлович.

  • Роки будівництва – 1710-1720
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Архітектурний стиль – українське бароко
  • Адреса – Чернігівська область, Прилуцький район, місто Прилуки, вул. Галаганівська
  • Приналежність – Російська православна церква в Україні
Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 06.02.2022 | Світлини зняті: 01.08.2020

Напишіть коментар ...

avatar