Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» (Київ)

29.09.2019 04.12.2023 27.07.2019

Братська могила, піраміда з хрестами


Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» – це найбільше в Україні місце поховання жертв політичних репресій 1937–1941 років. За різними оцінками істориків там може бути поховано від 20 до 100 тисяч осіб. Наразі встановлено прізвища більш ніж 14 тисяч людей.

20 березня 1937 року було прийняте рішення про виділення земельної ділянки понад 5 га «для спецпотреб НКВС». Уся ця територія була огороджена та ретельно охоронялася. Людям же казали, що там розміщується артилерійський склад. За свідченнями очевидців майже кожної ночі туди заїжджали заповнені вантажівки. Це були тіла розстріляних у київських в’язницях НКВС українців.

Важливо зрозуміти, що більшість убитих тоді радянською владою людей були представниками інтелігенції та патріотами, які любили Україну: науковці, винахідники, викладачі, письменники, художники, актори. Також було вбито багато простих службовців і робітників. За звичайним доносом людину хапали та без суду і слідства розстрілювали, вибиваючи за допомогою катувань із неї зізнання в тому, що вона не робила.

Крім українців на території заповідника поховано й багато представників інших національностей, найбільше серед них поляків. Унаслідок вторгнення 17 вересня 1939 року СРСР до Польщі в полон потрапило багато поляків. У 1940 році було прийняте рішення розстріляти понад 20 тисяч військовополонених. Частину цих полонених розстріляли в київських в’язницях.

19 вересня нацистська Німеччина окупувала Київ та їх зацікавив радянський військовий склад, де вони і знайшли масові поховання. 29 вересня 1941 року німецька газета «Берлінська біржова газета» вперше написала про це. Після визволення Києва радянська влада всіляко приховувала наслідки політичних репресій. У 1944, 1971 і 1987 роках радянські комісії доходили до висновку, що там поховані жертви нацистських розстрілів, навіть стояв пам’ятник присвячених жертвам фашистських окупантів. Лише в 1989 році під тиском громадськості четверта радянська комісія постановила, що там поховані жертви саме політичних репресій.

Створення меморіального комплексу на території колишнього селища Биківня розпочалося в 1994 році. У 1995 році встановили перші скульптури та пам’ятник закатованому, автором стали скульптор Володимир Чепелик та архітектор Георгій Кислий. У 2001–2012 проводилися спільні україно-польські пошукові експедиції. У 2012 році відкрили сучасний україно-польський меморіальний комплекс. Автори роботи – українська архітекторка Лариса Скорик та польські архітектори Роберт Гловацький, Марка Модерау. Центральною скульптурою комплексу є велика піраміда з хрестами та гранітні стіни з тисячами імен жертв репресій.

Заповідник «Биківнянські могили» обов’язково повинен відвідати кожен українець. Це потрібно зробити для свого саморозвитку та ще більшого усвідомлення злочинів Сталіна й радянської влади. Різних масових поховань на території України більше сотні, сотні тисяч убитих українців. Десятки років радянська влада нас знищувала і влаштовувала голодомори, розстрілювала інтелігенцію й патріотів, щоби тільки придушити нашу національну ідентичність, але однаково не змогла знищити Україну як націю. Так само як і Російська Федерація не зможе цього зробити зараз.

«Найдорожче у вас воля, ми оплатили її життям» (напис на території меморіалу).

  • Рік заснування – 1994
  • Вид пам’ятки – пам’ятка історії
  • Офіційний сайт – ua.bykivnya.org
  • Телефон для довідок – (044) 253-03-55 (екскурсії)
  • Адреса – Київ, Дніпровський район, Броварський проспект
  • Станція метро – Лісова (відстань ≈3.5 км)

Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

Вандрівка працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Фінансово підтримати нас ви можете через українську платформу донатів Donatello. Там немає складної й заплутаної реєстрації, як на аналогічних платформах, а мінімальний платіж становить всього 5 грн.

Місцезнаходження:

Підписатися
Повідомлення про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі