Юр’єва божниця (м. Остер)

Додаткова інформація

Юр’єва божниця (Церква святого Михаїла) – це єдина збережена пам’ятка часів Київської Русі на Лівобережній Україні (не враховуючи пам’яток Чернігова). Храм був складовою частиною потужної фортеці, яку в 1098 році збудував князь Володимир Мономах у рамах укріплення кордонів Русі. Форт або Остерський замок чи Городець Остерський розміщувався на пагорбі, на березі річки та мав низку фортифікаційних споруд.

У XII столітті за наказом князя Юрія Долгорукого (син Мономаха) церкву прикрасили фресками, що частково дійшли до наших днів. Свою народну назву «Юр’єва божниця» храм здобув саме за ім’ям вищезгаданого князя.

У 1152 році Остерський замок став жертвою князівських міжусобиць, коли Великий князь київський Ізяслав Мстиславич (онук Мономаха) спалив форт і вибив звідти суздальського князя Юрія Долгорукого, котрий використовував його як опорний пункт для захоплення Києва.

У 1240 році замок та Михайлівська церква сильно постраждали від набігу монголо-татарської орди. Служба в храмі відновилися лише в XVII столітті. Проте, вже в 1750-х роках у будівлю влучила блискавка та сталася пожежа. Також поступово почав зсуватися пагорб і обвалювати стіни. Це стало початком кінця славнозвісного храму, який через аварійний стан практично повністю розібрали.

У XVI столітті річка Десна змінила річище, а річка Остер обміліла й форт втратив своє стратегічне значення. У 1571 році завершилося облаштування нового замку, де зараз розташовується Остерська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Ю.Збанацького.

Юр’єва божниця має статус пам’ятки архітектури національного значення, вона вражає не своєю красою, а своєю унікальністю й історією. Це одна з небагатьох збережених пам’яток Київської Русі, єдиний збережений приклад переяславської архітектури та єдина вціліла будівля стародавнього міста. До наших днів дійшла вівтарна частина з фресками з невеличкою частиною стіни.

  • Рік заснування – 1098
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Адреса – Чернігівська область, Козелецький район, місто Остер

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 23.05.2020 | Оновлено: 24.07.2021 | Світлини зняті: 12.04.2020

Напишіть коментар ...

avatar