Георгіївська церква (смт Седнів)

Додаткова інформація

Дерев’яна Георгіївська церква була збудована в першій половині 18 століття у стилі українського бароко. Точна дата будівництва храму невідома, вважається, що його спорудили між 1715 та 1747 роками. Багато джерел наводять саме 1715 рік, а деякі навіть відносять церкву до 17 століття. Вражаючим фактом є те, що ця дерев’яна церква зведена без жодного цвяха, вона як дитячий конструктор Lego. Також раніше стіни храму були розписані.

Під час реставраційних робіт 1850-х років до храму були зроблені різні прибудови й підведений цегляний фундамент, щоби не давати дереву контактувати з землею та продовжити його службу.

У 1930-х роках храм був у гарному стані, поки радянська влада не закрила його. Будівля залишилася без догляду та поступово занепадала. У 1975-1978 під керівництвом української архітекторки Маріоніли Говденко проводилися реставраційні роботи, проте, через брак коштів вони не були завершені.

У 2000-х роках почалися нові реставраційні роботи. Церкву фактично розібрали та зібрали заново. Точної інформації про цей процес знайти не вдалося, але як ми розуміємо старі прогнилі та непридатні елементи замінили на нові автентичні, а добре збережені залишили. На жаль, ця реставрація теж не була завершена через брак коштів і станом на 2020 рік церква знову потребує ремонту.

У 2017 році біля церкви встановили пам’ятник присвячений українським лірникам. Ці музиканти супроводжували свій спів грою на колісній лірі (стародавній диво-інструмент зі струнами, клавішами та колесом, що використовується й в наші дні). Пам’ятник є дипломною роботою випускника Національної академії мистецтв України Андрія Сладкевича.

Колоритний вигляд храму притягує чимало кінематографістів. Тут знімали художні фільми: «Григорій сковорода» 1959, «Вій» 1967, «Батальйони просять вогню» 1985, «Коли падають дерева» 2018. Найбільшу популярність церкві приніс саме перший радянський фільм жахів «Вій», який зняли за однойменною повістю Миколи Гоголя. Іноді її навіть називають «Церква Вія». Правда, відзняті сцени не потрапили до фінальних кадрів фільму та були перезняті в студії, де був відтворений інтер’єр Георгіївської церкви.

До речі, в основу повісті Вій лягла легенда про молоду померлу дівчину, котру священник відспівував у Хрестовоздвиженській церкві. Цю історію Гоголь почув навчаючись у Ніжині.

Ще на нашому сайті ви можете ознайомитися з музеєм народної архітектури «Пирогів», на території якого стоять дуже старі дерев’яні церкви.

  • Дата будівництва – між 1715 та 1747 роками
  • Архітектурний стиль – українське бароко
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Адреса – Чернігівська обл, Чернігівський р-н, смт Седнів
Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 21.10.2020 | Оновлено: 02.07.2021 | Світлини зняті: 25.09.2020

Напишіть коментар ...

avatar