Ірпінь – місто парків

Ірпінь – невеличке місто Київської області поруч із Києвом, назване на честь річки Ірпінь. Історія Ірпеня розпочинається з будівництва залізниці Київ-Ковель у 1899 році, тоді ж працівниками залізниці засновується перше поселення. У лютому 1900 року в газеті публікуються назви майбутніх станцій і там вперше згадується станція Ірпінь, у 1902 році згадується роз’їзд Ірпінь і саме цей рік беруть за дату заснування майбутнього міста.

Завдяки залізниці селище швидко розростається, а сприятливі кліматичні умови притягують заможних та впливових людей, котрі починають будувати тут свої дачі. Ірпінь стає справжнім курортним поселенням. У 1936 році на колишній дачі підприємця Івана Чоколова створюється Будинок письменників, де працювало чимало відомих письменників. Взагалі в різні часи в Ірпінь приїжджала величезна кількість діячів культури, їх приваблювала навколишня тиша, спокій і природа. У 1956 році Ірпінь отримує статус міста.

Місто Ірпінь доволі молоде, через що тут ви не побачите визначних пам’яток архітектури та історії, крім Будинку письменників і багатовікового дуба. Також до 2014 року в місті практично не було на що подивитися і ми просто проїжджали повз, але в 2014-2018 роках воно почало активно розбудовуватися. Це пов’язано з тодішнім мером Володимиром Карплюком за часів головування якого реконструювали багато різноманітних об’єктів, парків і скверів. Старі занедбані парки переродилися, а звичайне радянське місто Ірпінь стало більш європейським. І ці зміни ми бачили на власні очі.

Станом на 2017 рік населення міста перевищує 50 тисяч і воно постійно збільшується. Ірпінь розташовується в безпосередній близькості до Києва, що в сумі з загальною красою міста притягує багацько людей. Проте, є і свої мінуси, бо через насичену забудову часто вирубується безцінний ліс. За це, до речі, місцеві найбільше критикують Карплюка.

Ще ця близькість і краса робить Ірпінь гарним туристичним об’єктом для киян та жителів інших міст. Доїхати до міста з Києва можна мільйоном способів, навіть на велосипеді. У самому місті вас зустріне велика кількість маленьких чудових парків і скверів. У 2016 році Ірпінь потрапила до Національного реєстру рекордів України за найбільшу кількість парків та скверів збудованих та реконструйованих в районному центрі впродовж двох років, звідси й позиціювання «Ірпінь – місто парків».

1. Парк «Покровський»

Парк «Покровський»

Парк «Покровський» також відомий, як парк дерев’яних скульптур «Покровський» був відкритий у 2016 році та має загальну площу всього 2 га. Він хоч і маленький, але дуже насичений і гарний. Тут є декілька дитячих майданчиків, спортивний майданчик та велика кількість дерев’яних скульптур. Дехто навіть пише, що це найбільший парк дерев’яних скульптур в України.

 • Рік відкриття – 2016
 • Площа ≈ 2 га
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, перетин вулиці Котляревського і Покровської

2. Алея Героїв Приірпіння

Алея Героїв Приірпіння

Алея Героїв Приірпіння була відкрита 17 жовтня 2015 року на честь місцевих воїнів-героїв, котрі загинули під час Російсько-Української війни. Тут ви зможете прочитати коротку біографію полеглих героїв, побачити облаштовану територію та металеве дерево, яке понівечене кулями, снарядами й осколками мін, все одно стоїть і міцно тримає листочки. У ньому зображується сила та незламність духу українського народу.

 • Дата відкриття – 17 жовтня 2015 року
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, вул. Котляревського

3. Парк «Дубки»

Парк «Дубки» був відкритий у квітні 2015 після масштабної реконструкції. Фактично на базі дерев старого радянського парку 1970-х років створили новий парк, бо парком той залишався лише на папері.

На його території росте багато дерев, декоративних дерев, кущів та квітів, є спеціальна зона для тренування собак, зона для культурного дозвілля зі столиками, мангалами та літературна кав’ярня.

 • Дата відкриття – квітень 2015 року
 • Площа ≈ 4 га
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, вулиця Соборна

4. Ірпінський міський парк ім. В. Правика

Ірпінський міський парк ім. В. Правика

Ірпінський міський парк ім. В. Правика був урочисто відкритий 19 грудня 2014 року, після масштабної реконструкції радянського парку 1980-х років. Як і вище згаданий парк «Дубки», новий парк створили практично з нуля.

Біля головного входу стоять колони, далі йде центральна алея з квітковими клумбами, гарними вимощеними доріжками, лавками, ліхтарями, декоративними деревами та силуетами людей.

 • Дата відкриття – 19 грудня 2014 року
 • Площа ≈ 3.5 га
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, перетин вул. Соборна та Садова

5. Пам’ятник Володимиру Правику

Пам’ятник Володимиру Правику

Пам’ятник Володимиру Павловичу Правику (13 червня 1962 – 11 травня 1986) встановили в 1988 році. Під час аварії на ЧАЕС 26 квітня 1986 року молодий 23-х річний лейтенант Володимир Правик був начальником караулу пожежної частини, яка займалася охороною атомної станції. Саме його караул першим почав гасити пожежу на станції, працюючи без захисного спорядження Правик отримав смертельну дозу опромінення й через два тижні помер у лікарні.

Після аварії на ЧАЕС до Ірпеня евакуювали багато людей, включно з батьками Володимира Правика. Також велика кількість ірпінців брали участь у ліквідації наслідків аварії. Отже, пам’ятник стоїть тут не просто так.

 • Рік встановлення – 1988
 • Адреса – Ірпінський міський парк ім. В. Правика

6. Парк Дружби імені академіка Заріфи Алієвої

Парк Дружби імені академіка Заріфи Алієвої

Парк Заріфи Алієвої був відкритий у 2011 році за ініціативою державної нафтової компанії Азербайджанської Республіки «SOCAR». Цей парк дуже маленький, проте, він неймовірно гарний. До цього в 2004 році на честь Заріфи Азіз кизи Алієвої, дружини третього президента Азербайджану Гейдара Алієва, на території майбутнього парку встановили пам’ятник.

Також на нашому сайті ви можете побачити шикарний київський парк імені Гейдара Алієва, виконаний у традиційному азербайджанському стилі.

 • Рік відкриття – 2011
 • Площа ≈ 1 га
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, перетин вулиць Академіка Заріфи Алієвої і Садової

7. Парк «Незнайко»

Парк «Незнайко»

Парк «Незнайко» був відкритий 6 жовтня 2018 року після масштабної реконструкції. Раніше тут радував очі мазохістів жахливий радянський парк «Перемоги», а зараз це один із найкращих парків міста.

На території парку є спортивний і дитячі майданчики, альтанки, скульптури, велика відкрита сцена, ставок із фонтаном, мотузковий парк «Панда» та велика кумедна зелена птиця, яка лежить на спині. Ще він відрізняється від більшості пологих Ірпінських парків своїм ландшафтом.

 • Дата відкриття – 6 жовтня 2018 року
 • Площа ≈ 6 га
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, вулиця Тищенка

8. Центральна площа та вулиця Шевченка

Центральна площа та вулиця Шевченка

Центральна площа та вулиця Шевченка були відкриті у вересні 2016 року після повної реконструкції. До оновлення це була звичайна «совкова» площа та вулиця, а після вони об’єдналися в одне ціле та стали важливим туристичним об’єктом міста. Наразі центральна площа Ірпеня є однією з найгарніших центральних площ нашої країни, які ми бачили.

 • Дата відкриття – вересень 2016 року
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка

9. Пам’ятник молодому Тарасу Григоровичу Шевченку

Пам’ятник молодому Тарасу Григоровичу Шевченку

Пам’ятник молодому Шевченку був відкритий 24 серпня 2017 року на центральній площі міста, навпроти Ірпінської міської ради. Цей пам’ятник, на нашу думку, не просто один із найкращих пам’ятників Тарасу Григоровичу, а взагалі один із найкращих пам’ятників в Україні.

 • Дата відкриття – 24 серпня 2017 року
 • Скульптор – Борис Крилов, Олесь Сидорук
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, вулиця Шевченка, 2А

10. Парк «Письменників»

Парк «Письменників»

Парк «Письменників» був відкритий 30 жовтня 2017 року. Його назвали на честь Будинку творчості письменників «Ірпінь», який є важливою історичною пам’яткою міста. У самому парку ви побачите дуже гарну природу та велику кількість тематичних скульптур.

 • Дата відкриття – 30 жовтня 2017 року
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, вулиця Стельмаха

11. Будинок творчості письменників «Ірпінь»

Будинок творчості письменників «Ірпінь»

Будинок письменників був заснований у 1936 році на колишній дачі київського підприємця Івана Чоколова, яку він збудував у 1905 році. Ця будівля розташовується в мальовничому місці і є важливою пам’яткою історії Ірпеня.

У різні часи там працювало багато видатних діячів культури: Андрій Малишко, Микола Бажан, Володимир Сосюра, Остап Вишня, Олександр Довженко, Павло Тичина, Олесь Гончар, Михайло Стельмах, Максим Рильський, Павло Загребельний та інші.

 • Рік заснування – 1936
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, вул. Стельмаха, 20

12. Ірпінська набережна

Ірпінська набережна

Ірпінська набережна була відкрита 19 серпня 2018 року. Вона проходить вздовж річки Ірпінь, тієї самої на честь якої назвали місто. Тут є облаштований пляж, шезлонги, великий мангал, столики, дитячий майданчик, дерев’яні стільчики біля води для рибалок, металеві скульптури та міст через річку, який зовні нагадує американський міст «Золота Брама».

 • Дата відкриття – 19 серпня 2018 року
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, вулиця Стельмаха

13. Парк «Центральний»

Парк «Центральний»

Парк «Центральний» був створений у 2016 році на базі соснового лісу. На території парку є маленький ставок із фонтаном, багато різних скульптур, декоративних дерев, кущів, квітів, дитячий і спортивний майданчик та зона барбекю з мангалами в формі оленів. Ще парк має загальну площу близько 10 га, що доволі немало для маленького міста й загалом він неймовірно гарний.

 • Рік відкриття – 2016
 • Площа ≈ 10 га
 • Адреса – Київська область, м. Ірпінь, вул. Університетська

Мапа

Інші місця

Окрім вище перерахованих місць, ще можна побачити сквер Героїв Небесної Сотні, Сквер «Пушкінський», Сквер Миру, Сквер «Дитячий», Сквер імені Володимира Сидорука, Парк Героїв, Парк імені Михайла Стельмаха, але вони або дуже маленькі, або ж ще не реконструйовані.

Серед пам’ятників є ще радянські пам’ятники присвячені Другій Світовій війні та пам’ятник художнику Кричевському.

Серед релігійних споруд найстаршою є Свято-Троїцька церква 1911 року, яка стоїть біля парку «Незнайко», але особливо великої архітектурної цінності в неї немає.

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Напишіть коментар ...

avatar