Оболонська набережна (Київ)

Оболонська набережна – це, безперечно, одне з найкращих і найпопулярніших місць відпочинку в Києві. Це приблизно 3 кілометри облаштованої території, що пролягає вздовж затоки Оболонь та величної річки Дніпро.

Історія виникнення набережної пов’язана з початком розбудови житлового масиву на Оболоні, на початку 1970-х років. Щоб уникнути підтоплення місцевість біля води було штучно піднято на висоту 5 метрів та укріплено бетонними плитами під кутом 45°. Довгий час більша частина набережної являла собою просто піщаний пустир. У 1990-х роках почалась її реконструкція та розбудова. Була викладена тротуарна плитка, збудована огорожа, сходи та встановлені ліхтарі, одним словом, вона почала набувати сучасного вигляду.

У наш час на території Оболонської набережної розташовується велика кількість всеможливих дитячих та спортивних майданчиків, закладів харчування, скульптур, є пляж, гольф поле, першокласний парк і т. ін. На огляд усієї набережної у вас спокійно може піти цілий день, бо порахуйте самі, просто пройти туди й назад уже 6 км, а якщо врахувати всі цікавинки на маршруті, то самі розумієте.

Далі ми познайомимо вас із найцікавішими об’єктами набережної (станом на 2022 рік). Також наприкінці статті буде мапа з мітками. І не забувайте возюкати пальцем світлини вліво-вправо, щоби нічого не пропустити.

1. Свято-Покровський собор, прапор України, Оболонський пляж та початок набережної

Свій початок Оболонська набережна бере від Свято-Покровського собору, який слугує відмінними дороговказом, саме від нього починається вулиця Оболонська набережна. Хоча, юридично набережна бере свій початок від Північного мосту, але все-таки більшість людей потрапляє туди з боку метро Мінська, що, на нашу думку, є більш правильним для старту нашого маршруту.

Якщо вам цікава інформація про сам Свято-Покровський собор, то його будували досить довго, ще з 1990-х років, зараз він уже працює, але це не точно, він страшний, належить до російської православної церкви, немає ні історичної, ні архітектурної цінності, проте, він великий і його видно здалеку, чудовий орієнтир.

Одразу за собором є великий намальований прапор України, який періодично оновлюють та Оболонський пляж. Майте на увазі, що облаштований пляж займає тільки невелику частину набережної й далі його не буде. Усі пляжі йдуть у протилежну сторону від Оболонської набережної, вздовж вулиці Прирічна.

 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська набережна
 • Станція метро – Мінська (відстань ≈1 км)

2. Центральна частина Оболонської набережної

Одразу за пляжем починається пірс та котеджне містечко, вздовж якого стоять дванадцять скульптур збудованих у 2006 році з піщаника, які символізують знаки зодіаку. Цей відрізок є нашою улюбленою частиною набережної, через чудове поєднання міської архітектури й природи. Найімовірніше, більшість фотографій Оболонської набережної, що ви могли бачити були зроблені тут.

Наприкінці котеджного містечка розташовується досить велике гольф поле, за яким набережна виразно розходиться, верхня частина буде йти вже не вздовж води, а між неймовірним парком «Наталка» та гарними будиночками, а нижня плавно перетече в парк.

 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська набережна
 • Станція метро – Мінська (відстань ≈1.5 км)

3. Пам’ятник Котигорошку

Пам’ятник Котигорошку встановлений за ініціативою будівельної компанії «МЖК «Оболонь» у 2014 році. Автор роботи – ужгородський скульптор Олексій Шамшура.

Котигорошко – герой української народної казки, який народився з горошка. Він має надзвичайну силу за допомогою якої перемагає Змія Горинича й рятує своїх братів та сестру. Крім надзвичайної сили Котигорошку ще притаманні такі риси, як вірність, доброта, відвага і кмітливість. Сам персонаж, як і багато інших персонажів з українських казок, уособлює в собі оборонця та рятівника батьківщини.

Також це вже не перший пам’ятник Котигорошку в Києві. Раніше ми писали, що схожий пам’ятник можна побачити біля Київського державного академічного театру ляльок.

 • Дата встановлення – 2014 рік
 • Скульптор – Олексій Шамшура
 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська набережна
 • Станція метро – Мінська (відстань ≈1.5 км)

4. Пам’ятник Царівні-жабі

Пам’ятник Царівні-жабі встановлений за ініціативою будівельної компанії «МЖК «Оболонь» у 2014 році. Автор роботи – ужгородський скульптор Олексій Шамшура.

Царівна-жаба – це персонаж народних казок багатьох європейських країн. Як ми розуміємо, дана скульптура є інтерпретацією саме російської версії казки.

 • Дата встановлення – 2014 рік
 • Скульптор – Олексій Шамшура
 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська набережна
 • Станція метро – Мінська (відстань ≈1.5 км)

5. Пам’ятник Золотій Рибці

Пам’ятник Золотій Рибці встановлений за ініціативою будівельної компанії «МЖК «Оболонь» у 2014 році. Автор роботи – ужгородський скульптор Олексій Шамшура. Пам’ятник присвячений популярному казковому персонажу, якого створив Олександр Сергійович Пушкін у 1833 році.

Цікавим фактом є те, що сюжет для своєї казки «Казка про рибака та рибку» Пушкін позичив із казки братів Грімм «Про рибалку і його жінку». Можете додати це до величезної скарбнички того, що росіяни вкрали в інших народів 😜 Остання увійшла до збірки казок «Казки братів Грімм», яка була видана в 1812 році та ґрунтується на старому німецькому фольклорі. Головною відмінністю цих казок є те, що в оригіналі роль зачарованої принцеси виконує камбала, а не золота рибка.

 • Дата встановлення – 2014 рік
 • Скульптор – Олексій Шамшура
 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська набережна
 • Станція метро – Мінська (відстань ≈1.5 км)

6. Пам’ятник собакам

Пам’ятник собакам був встановлений у 2013 році. Він присвячений собачій вірності, а його головний посил у тому, що багатьом людям є чому повчитися у цих прекрасних створінь. Автор роботи – ужгородський скульптор Олексій Шамшура.

На гранітному постаменті розміщується бронзова композиція, яка складається з цуценяти та його мами. У мережі часто пишуть, що це золотисті ретривери (наша улюблена порода 🐕 ❤️), хоча нам вони більше схожі на англійських кокер-спанієлів. Також на шиї однієї з собак висить кулон із зображенням вовка.

 • Дата встановлення – 2013 рік
 • Скульптор – Олексій Шамшура
 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська набережна
 • Станція метро – Мінська (відстань ≈1.5 км)

7. Алея муз

Алея муз створена у 2005-2007 роках. Автор та меценат проєкту – Народний архітектор України Валентин Ісак. Автор ідеї та координатор проєкту – Народний артист України Михайло Чембержі. Безпосередньо виконали роботу – скульптори Володимир Шевченко, Ігор Шестопалов, Андріан Балок, Олексій Леонов та Василь Бородай, онук відомого скульптора Василя Захаровича Бородая, автора пам’ятника засновникам Києва.

Усього на алеї представлено вісім скульптур: давньогрецький бог Аполлон (покровитель всіх муз та мистецтв), муза драми, музики, живопису, скульптури, танцю, астрономії та науки.

 • Дата встановлення – 2007 рік
 • Скульптори – Володимир Шевченко, Ігор Шестопалов, Андріан Балок, Олексій Леонов, Василь Бородай
 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська набережна
 • Станція метро – Мінська (відстань ≈2.1 км)

8. Кесон (Будівництва №1 НКШС)

Кесон є одним зі збережених об’єктів Будівництва №1 НКШС (Народний комісаріат шляхів сполучення). У 1938 році розпочалося надсекретне будівництво залізничних тунелів під Дніпром. Завдяки цим тунелям радянське керівництво хотіло мати змогу безпечно та непомітно для ворога переправляти військову техніку й особовий склад, бо звичайні залізничні мости легко знищити.

Усього планувалося спорудження двох тунелів – Північний перехід (Оболонь – Вигурівщина) та Південний перехід (Жуків острів – Осокорки). Роботи хотіли завершити в 1944 році, але через початок війни вони були зупинені в 1941 році. Після завершення Другої світової будівництво визнали недоцільним.

Кесон на Оболоні є єдиним вцілілим фрагментом Північного переходу. Його висота становить 17 метрів, а довжина 52 метри. Зовні ця споруда схожа на субмарину й чимось таким і є. Кесон – це не назва даного об’єкта, а тип конструкції, яка під дією власної ваги занурюється під воду або в ґрунт для утворення там робочої камери.

Наразі кесон стоїть на території парку «Наталка», який відкрили в 2017 році. Одразу після створення нового парку було вирішено реконструювати споруду. Будівельні роботи розпочалися у 2020 році й досі тривають станом на 2022. Що саме там буде поки не ясно, хотіли зробити артпростір, сцену для публічних виступів, кінотеатр і ресторан. Хто зна, що там буде, головне, щоби не відкрили черговий АТБ чи наливайку. Раніше кесон частково вже був артпростором, бо різноманітних малюнків на ньому було чимало.

Також на нашому сайті ви можете побачити 700 метровий тунель, який є частиною Південного переходу та ознайомитися зі ще одним масштабним військовим проєктом радянських часів КиУР.

 • Роки будівництва – 1938-1941
 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська набережна
 • Станція метро – Оболонь (відстань ≈2 км)

9. Парк «Наталка»

Парк «Наталка» розташовується на території урочища Наталка, яке лежить на правому березі Дніпра. Першу чергу парку в 2017 році урочисто відкрив мер міста Віталій Кличко. У 2018-2019 роках відкрили другу і третю черги. Проте, ще за декілька років до того, створити новий парк намагалися активісти з громадської організації «Парк Наталка». Саме їх зусиллями занедбану територію почали приводити до ладу. Згодом вони змогли налагодити зв’язок із київською владою й заручитися підтримкою міського голови Віталія Кличка.

Це, безперечно, один із найкращих парків Києва й одне з найулюбленіших місць відпочинку киян. На його території можна побачити багато зелених насаджень, декоративних дерев, квіткових і скульптурних композицій, лавок і альтанок, велику кількість сучасних різноманітних дитячих і спортивних майданчиків, футбольне поле, велику бігову та багато чого іншого.

Якщо розглядати новостворений парк «Наталка» у площині Оболонської набережної, то він займає не якусь її невеличку частину, а орієнтовно половину останньої. Власне, на цій локації ви і проведете найбільше часу.

 • Дата відкриття – 2017 рік
 • Площа – 25 га
 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська Набережна
 • Станція Метро – Оболонь (відстань ≈1.8 км)

10. Храм Різдва Христового

Храм Різдва Христового збудований у 2006-2008 роках. Автори проєкту та головним меценатом є вищезгаданий Народний архітектор України Валентин Ісак.

Храм виконаний у сучасному стилі. Одразу в очі впадає архітектурна особливість будівлі, а саме її куполи виконані з позолоченого металу і синього скла. Всередині храму є ще одна рідкісна особливість – це іконостас виконаний із білого індійського мармуру.

Зазвичай ми не пишемо про сучасні храми, бо здебільшого вони неймовірно страшні, не мають жодної історичної цінності та найчастіше будуються Російською православною церквою, як навчальний центр ФСБ і пункт приймання грошей, але у цієї церкви є хоч якийсь унікальний вигляд.

 • Роки будівництва – 2006-2008
 • Архітектор – Валентин Ісак
 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська Набережна, 5
 • Станція Метро – Оболонь (відстань ≈2.5 км)

11. Сад каменів

Сад каменів – це невеличкий сквер, який відкрили за ініціативою будівельної компанії «МЖК «Оболонь» у 2011 році. Автор роботи – ужгородський скульптор Олексій Шамшура.

На території скверу стоять кам’яні стовпи є різноманітні бронзові скульптури, кам’яні брили та декоративні зелені насадження. Головною експозицією саду є фонтан зі скульптурами дівчат, одна з яких тримає на руках кумедне цуценя.

 • Рік створення – 2011
 • Скульптор – Олексій Шамшура
 • Адреса – Київ, Оболонський район, вул. Оболонська Набережна
 • Станція Метро – Оболонь (відстань ≈2.9 км)

Мапа

Інші місця

У нашій статті ми перерахували найцікавіші місця, проте, це далеко не все, що можна побачити на Оболонській набережній. Доволі часто щось добудовується та оновлюється, а деякі речі мають сезонний характер.

У найближчому майбутньому очікується будівництво футуристичного моста через затоку Оболонь на острів, який вочевидь стане продовженням набережної.

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Напишіть коментар ...

avatar