Геологічний заказник «Камінне село» (с. Рудня-Замисловицька)

Додаткова інформація

Геологічний заказник місцевого значення «Камінне село» (Кам’яне село) розташовується біля села Рудня-Замисловицька та має площу 15 га. Заказник являє собою групу великих валунів, які немов у магічний спосіб виросли посеред лісу на порівняно рівнинній місцевості.

Постає питання, звідки ті величезні каменюки там узялися, бо це ж не гриби, що виросли собі після дощу. За однією з версій ці брили були принесені льодовиком, але льодовикових відкладів там немає і склад каміння не відрізняється від типового для тієї місцевості. За іншою ці брили можуть бути залишками стародавніх гір, але гір там не було. Ще є байка про те, що раніше там було село, через яке проходив старий чоловік і коли він попросив хліба в господаря заможного двору, той йому відмовив, після чого село скам’яніло.

Насправді ці загадкові кам’яні брили є звичайними виходами на поверхню гранітних порід Українського щита, що сформувалися внаслідок вивітрювання та денудації. І якщо ви не проводите свої вільні вечори за вивченням геології, то далі спробуємо розшифрувати це.

Український кристалічний щит – це виступ кристалічного фундаменту (гірські породи, здебільшого граніти) Східноєвропейської платформи (ділянка Євразійської літосферної плити на якій лежить практично вся Євразія) в межах України орієнтовно 1000 км завдовжки і 250 км завширшки. Простими словами гірські породи знаходяться відносно близько до поверхні. Інколи під дією різних природних чинників граніт виходить, що є зовсім звичайним явищем. Опиняючись на поверхні кристалічні породи починають оформлюватися, піддаючись впливу вітру, води, мікроорганізмів, земного тяжіння тощо (процеси вивітрювання та денудації). Тут можете згадати гладенькі камінці на морському дні.

Камінне село – це дуже цікаве та гарне місце, де гранітні валуни набувають незвичайних форм. Дехто бачить у них сільські будиночки, храми, школи, образи тварин, усе залежить тільки від вашої фантазії. Найцікавіші екземпляри мають власні назви й перед ними встановлені таблички: «Божий камінь» зі слідом ноги, «Розбита хлібина», «Камені закоханих», «Камінь-піраміда».

Геологічний заказник розташовується в досить таки глухій місцевості орієнтовно за 40 кілометрів від Варшавської траси. На вашому шляху будуть населені пункти, але не буде повністю асфальтованої дороги. Доведеться трохи проїхатися по бруківці, піску, землі та пообминати величезні ями. Проте, будь-яка машина там спокійно проїде і непрохідних ділянок немає. Ми їхали через неймовірний Дружбівський кар’єр (смт Дружба) за маршрутом, який нам запропонував Google Maps.

У 2020 році на території заказника стався жахливий інцидент, коли двоє одноклітинних організмів зрізали велику кількість моху з каміння, понад 100 ящиків. Злодіїв спіймали, проте, про якесь реальне покарання ми інформації не знайшли. На жаль, у нашій країні можна знищити безкарно будь-що.

До речі, на нашому сайти ви можете ознайомитися з іншими місцями, котрі подарував нам Український щит: скелі в Житомирі, парк «Древлянський» у Коростені, Буцький каньйон.

  • Вид пам’ятки – пам’ятка природи
  • Площа – 15 га
  • Адреса – Житомирська область, Коростенський район, село Рудня-Замисловицька

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 27.12.2021 | Оновлено: 30.01.2022 | Світлини зняті: 09.10.2021

Напишіть коментар ...

avatar