Книшовий меморіально-парковий комплекс (м. Бориспіль)

06.08.2022 24.12.2023 22.08.2020

Книшовий меморіально-парковий комплекс


Книшовий меморіально-парковий комплекс розташовується на території колишнього Книшового кладовища, яке було одним із найстаріших у Борисполі, перше поховання на якому датується 1851 роком. Раніше ці землі перебували у володінні заможного поміщика Книша, за легендою його син закохався в просту селянку, і, щоби не допустити їхнього шлюбу Книш задумав вбити її, але випадково вбив свого сина. Для замолювання свого гріха він передав свої землі під кладовище і збудував церкву.

У 1963 році кладовище закрили для поховань. Воно десятиліттями занепадало, поки не перетворилося на зарослу чагарниками й завалену сміттям місцевість, де на свої бізнес-семінари та тренінги збиралися безхатьки й наркомани.

У 2007 році прийняли рішення упорядкувати територію кладовища і створити там меморіальний комплекс. Практично весь 2008 рік проходила ексгумація та перепоховання приблизно 1600 тіл до братської могили. У 2009 році заклали Свято-Миколаївський храм і почали облаштування території. Майбутній меморіал вирішили присвятити найтрагічнішим сторінкам історії України в 20 столітті.

Наразі на території меморіалу можна побачити пам’ятний знак учасникам антибільшовицького повстання 1920 року в Борисполі та жертвам політичних репресій, пам’ятник постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи, унікальний пам’ятник жертвам голодоморів в Україні, котрий виконаний у вигляді соняхів, а не як типовий хрест, пам’ятник загиблим пілотам випробувачам, пам’ятний знак загиблим членам екіпажу літака АН-30Б під командуванням Героя України Костянтина Могилка, збитого російськими терористичними військами над Слов’янськом 6 червня 2014 року. І який збіг, до всіх цих трагедій, які забрали життя мільйонів українців, причетна «братська» нам росія. Ще один привід зрозуміти, що це наш ворог не з початком війни в 2014 році, а із найпершого дня свого існування.

У 1884 році на Книшовому кладовищі поховали поета Павла Платоновича Чубинського, автора слів Державного Гімну України. Це, безперечно, найвідоміша особистість, що там похована, проте, визначити точне місце його поховання неможливо, бо ще в 1930-х роках радянська влада знищила могилу Павла Платоновича. У 2020 році в центральній частині комплексу встановили перший в Україні пам’ятник Павлові Чубинському в повний зріст. Автор роботи – скульптор Олексій Пергаменщик.

Серед усіх перелічених пам’ятних знаків найбільшу увагу привертає пам’ятник присвячений антибільшовицькому повстанню в 1920 році, під час якого звичайні жителі Борисполя намагалися стримати наступ російських військ до приходу українських сил. На жаль, більшовики зломили опір оборонців і після захоплення міста почали грабувати та спалювати будинки, добивати поранених на вулицях і в лікарнях. Також пройшовши вулицями, червоноармійці розстріляли кожного 10-го мешканця Борисполя (за іншими даними розстрілювали кожного 5-го).

Вищезгаданий пам’ятник відкрили в 2017 році. Автор роботи – скульптор Олексій Степанов. Його можна сміливо віднести до найкращих пам’ятників Київщини. На відміну від усіх інших звичайних скульптурних композицій присвячених страшним подіям, цей пам’ятник досить моторошний і якось дійсно передає весь той біль і страждання закатованих українців. Він має вигляд тюремної стіни посіченої кульовими отворами, через яку чоловік намагається вирватися на волю. Ще там можна побачити обличчя людей і таблички з іменами й професіями вбитих, серед яких, як представники інтелігенції, так і звичайні робітники.

Також потрібно й відмітити гарну паркову частину, де є багато різноманітних зелених насаджень, вимощені доріжки, лавки та ліхтарі.

А тепер трохи повернемося до початку статті. Ініціатива створення Книшового меморіально-паркового комплексу належала тодішньому міському голові Анатолію Соловйовичу Федорчуку, який був автором ідей більшості пам’ятників. Його тричі обирали мером Борисполя й в 2020 році вже перемагав на четвертих виборах, але, на превеликий жаль, 28 жовтня 2020 року у віці 60 років він помер від Covid-19. Анатолій Федорчук вкладав багато сил і натхнення в розвиток меморіального комплексу, тому в 2020 році почалися громадські обговорення, щодо присвоєння Книшовому його імені. Офіційного підтвердження, що меморіал перейменували ми не знайшли. Проте, точно знаємо, що в 2021 році Бориспільському академічному ліцею присвоїли ім’я Анатолія Федорчука.

До речі, на нашому сайті ви можете ознайомитися з меморіалом «Биківнянські могили», котрий присвячений жертвам політичних репресій радянських часів.

  • Рік заснування – 2007
  • Адреса –Київська область, Бориспільський район, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, 33/1

Підтримайте наш сайт

Вандрівка працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Фінансово підтримати нас ви можете через українську платформу донатів Donatello. Там немає складної й заплутаної реєстрації, як на аналогічних платформах, а мінімальний платіж становить всього 5 грн.

Місцезнаходження:

Підписатися
Повідомлення про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі