Садибний комплекс «Покорщина» (смт Козелець)

Додаткова інформація

Садибний комплекс «Покорщина» (садиба Дараганів) вважається найстарішим збереженим комплексом Лівобережної України. Маєток був придбаний в 1744 році графинею Наталією Розумовською для приймання російської імператриці Єлизавети Петрівни, яка була одружена з її сином Олексієм Розумовським. Потім садиба перейшла у власність до дочки Наталії Віри Дараган та її чоловіка Юхима.

Садибний комплекс Дараганів сам по собі досить скромний. Головна будівля не набагато більша звичайної сільської хати, але вона унікальна своєю історією та тим, що цій дерев’яній будівлі вже понад 250 років. Ще до наших днів дійшли дерев’яний каретний сарай та кам’яниця, а не дійшли флігель, ландшафтний парк та інші господарські споруди.

У середині 18 століття була побудована, напевно, найвиразніша будівля маєтку – кам’яниця Дараганів (господарська споруда), котра використовувалася як арсенал та скарбниця Київського полку (адміністративно-територіальна та військова одиниця часів Гетьманщини). Таку важливу споруду в Козельці спорудили, бо в 1751-1762 роках Юхим Дараган обіймав посаду полковника (командувача) вищезгаданого полку. До речі, в отримані цієї посади посприяв брат його дружини – гетьман Війська Запорозького Кирило Розумовський.

У 19 столітті садибу успадкував Григорій Павлович Ґалаґан – праправнук Віри Дараган, меценат, громадський діяч та засновник колегії Павла Ґалаґана. Літом там відпочивали учні колегії, викладацький склад та власне Григорій Павлович.

«Покорщина» – це пам’ятка архітектури національного значення з якою пов’язані важливі історичні події та просто гарне місце на березі річки Остер, проте, станом на 2019 рік вона перебуває в аварійному стані та потребує термінової реставрації.

  • Роки будівництва – середина 18 століття
  • Архітектурний стиль – українське бароко, ампір
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Адреса – Чернігівська область, Козелецький район, смт Козелець
Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 03.02.2020 | Оновлено: 02.07.2021 | Світлини зняті: 06.10.2019

Напишіть коментар ...

avatar