Собор Різдва Богородиці (смт Козелець)

Додаткова інформація

Собор Різдва Богородиці був збудований у Козельці в 1752-1763 роках за ініціативою графині Наталії Розумовської, матері останнього гетьмана Війська Запорозького Кирила Розумовського та чоловіка російської імператриці Єлизавети Петрівни Олексія Розумовського. Храм виконали в стилі українського бароко архітектори Андрій Квасов (автор проєкту) та Іван Григорович Григорович-Барський. У 1766-1770 роках за проєктом Андрія Квасова побудували чотириярусну дзвіницю. Собор двоповерховий. На першому поверсі розташовується усипальниця Розумовських, де в 1762 році поховали Наталію Розумовську, а на другому розміщується сам собор.

Всередині собору всі стіни білого кольору й не розписані, проте, ви будете вражені велетенським різьбленим із липи позолоченим іконостасом, який інакше як шедевр і не назвеш. Виконали його художники Григорій Стеценко, Іван Чайковський, скульптор Сисой Шалматов та архітектор Бартоломео Растреллі, автор Маріїнського палацу. Хоча наразі дослідники не мають єдиної думки, щодо авторства іконостасу.

За всю свою історію собор зазнав низки перебудов та постраждав під час Другої світової війни, також була втрачена частина ікон іконостасу, але однаково він дійшов до нас практично в первісному стані. У 1930-х роках за радянської влади храм закрили. У 1946, 1961-1982 роках проводилися реставраційні роботи. У 1993 році його передали релігійній громаді.

Собор Різдва Богородиці має статус пам’ятки архітектури національного значення та беззаперечно є одним із найкращих прикладів архітектури України. Це неймовірна будівля, яку створювали справжні майстри свого часу.

  • Роки будівництва – 1752-1763
  • Архітектори – Андрій Квасов, Іван Григорович Григорович-Барський, Бартоломео Растреллі (іконостас)
  • Скульптор – Сисой Шалматов (іконостас)
  • Художники – Григорій Стеценко, Іван Чайковський (іконостас)
  • Архітектурний стиль – українське бароко, рококо (іконостас)
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Адреса – Чернігівська область, Козелецький район, смт Козелець
  • Приналежність – Російська православна церква в Україні
Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 30.01.2020 | Оновлено: 15.01.2022 | Світлини зняті: 06.10.2019

Напишіть коментар ...

avatar