Маріїнський палац (Київ)

Додаткова інформація

У 1744 році російська імператриця Єлизавета Петрівна разом зі своїм чоловіком Олексієм Розумовським здійснила подорож Україною. Перебуваючи в Києві вона наказала побудувати резиденцію, де могла б жити під час своїх візитів. Спроєктувати майбутній палац доручили італійському архітектору Бартоломео Растреллі, який лише розробив проєкт і особисто ніколи не бував в Україні, тому будівництвом на місці керував архітектор Іван Мічурін. Збудували Маріїнський палац у 1755 році (часто трапляється 1752 рік) в стилі бароко. Цікавим фактом є те, що ані Єлизавета, ані Олексій так і не побували в спорудженому для них палаці.

Вважається, що цей візит і вплив її коханого, котрий був представником козацького роду Розумовських, посприяв рішенню Єлизавети Петрівни відновити Гетьманщину, новим гетьманом якої став Кирило Розумовський, молодший брат Олексія. Також під час візиту до України, подружжя завітало до Козельця, де на той момент мешкала Наталія Розумовська, мати Олексія та Кирила.

Уперше царська особа відвідала палац у 1787 році, нею стала сумнозвісна російська імператриця Катерина II, яка ліквідувала Гетьманщину, Запорізьку Січ, проводила масштабну русифікацію та всеможливі заходи спрямовані на знищення української ідентичності.

У 1812 та 1819 роках сталися масштабні пожежі, унаслідок чого сильно постраждав правий флігель та повністю згорів другий поверх, який на відміну від першого цегляного поверху був дерев’яним. До наших днів не збереглося жодного зображення палацу до пожежі.

У 1835 році будівлю орендувало Товариство штучних мінеральних вод. Вони переобладнали Маріїнський палац під свої потреби, перетворивши його на перший київський санаторій. Там готували мінеральні води, робили лікувальні ванни і т. ін.

Через кілька десятиліть імператор Олександр II наказав відновити палац, щоби переселити туди свою дружину Марію Олександрівну. У 1868-1870 роках під керівництвом архітектора Карла Маєвського провели реконструкцію. Саме тоді добудували другий цегляний поверх. Загалом Маєвський намагався відтворили палац Бартоломео Растреллі.

У 1870 році до палацу переїхала імператриця Марія Олександрівна. На відміну від інших царських осіб вона багато опікувалася палацом і в 1874 році заснувала Маріїнський парк. Саме під час проживання Марії в палаці, містяни почали називати його Маріїнським (офіційно мав назву Царський). У 1950-х роках назву Маріїнський палац закріпили офіційно.

У 1917-1921 роках в палаці розташовувалися різні українські органи влади. У 1918 році під час недовгого періоду перебування в Києві російських окупаційних військ у палаці фактично облаштували в’язницю. Більшовиками прямо в Маріїнському парку було розстріляно та поховано сотні простих робітників, представників інтелігенції, офіцерів.

У радянські часи в Маріїнському палаці діяв землевпорядний технікум, музей, республіканський парламент (з 1937 року Верховна рада). У 1941-1943 роках у палаці працювала німецька радіостанція, куди в 1943 році влучила радянська бомба. Після Другої світової війни палац використовували для приймання закордонних гостей. На жаль, за радянського періоду зникли всі цінні твори живопису, свічники, меблі тощо.

Наприкінці 1940-х та на початку 1980-х років проводилися реставраційні роботи, проте, фундаментальними їх не назвеш. У 2003-2017 роках пройшла масштабна повноцінна реконструкція.

З 1991 року Маріїнський палац є офіційною резиденцією Президент України. Це режимний об’єкт і потрапити туди можна лише записавшись на офіційну екскурсію, яка триватиме 45-60 хв. Важливо, що охочих дуже багато, тому іноді потрібно записуватися за декілька тижнів. Відразу скажемо, що вам покажуть далеко не всі зали палацу й можливості прогулятися самостійно у вас не буде.

До речі, на нашому сайті ви можете побачити палац Мерінга збудований на початку 20 століття, який є наближеною копією Маріїнського палацу.

  • Дата будівництва – 1755 рік (1868-1870 перебудова)
  • Архітектори – Бартоломео Растреллі, Іван Мічурін, Карл Маєвський (перебудова)
  • Архітектурний стиль – бароко
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури та історії
  • Адреса – Київ, Печерський район, вул. Михайла Грушевського, 5А
  • Вартість відвідування – 200 грн, 100 грн (пільговий квиток), безкоштовно (шкільні екскурсії в четвер)
  • Графік роботи – Чт (шкільні екскурсії), Пт, Сб, Нд з 10 до 17 екскурсії кожну годину
  • Телефон для довідок – (044) 255-67-49, (098) 549-46-71
  • Офіційний сайт (запис на екскурсію) – m-palace.com.ua
Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 15.01.2022 | Оновлено: 14.08.2022 | Світлини зняті: 21.11.2021

Напишіть коментар ...

avatar