Церква Спаса на Берестові (Київ)

26.06.2016 11.03.2024 2016, 2023

Церква Спаса на Берестові. 2023 р.




Церква Спаса на Берестові – стародавня церква часів Київської Русі, пам’ятка архітектури національного значення, яка в 1990 році була включена до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Точна дата будівництва храму невідома, ймовірно, його засновником є київський князь Володимир Мономах, а спорудили саму церкву за часів його правління між 1113 і 1125 роками. За іншими даними храм звели наприкінці 11 століття.

Берестів (Берестове) – стародавнє поселення, яке вперше згадується в літописі під 980 роком, де розміщувалася заміська резиденція князя Володимира Великого та його нащадків. Там стояв двоповерховий мурований княжий палац, але до наших днів він не дійшов. Ще на території селища розміщувався стародавній монастир, який згадується в літописі під 1072 роком, частиною котрого пізніше стала церква Спаса.

Церква Спаса на Берестові була родовою усипальнею Мономаховичів. У літописі вказується, що в ній були поховані дочка Мономаха Євфимія (1138), його син Юрій Долгорукий (1157) й онук Гліб (1171). Поховання не збереглися.

У 1240 році церкву зруйнували татаро-монгольські війська хана Батия, вцілів тільки нартекс (приміщення при вході) й той не повністю. Припускають, що храм міг бути відбудований у 13–15 століттях, про що свідчать сліди ремонтних робіт із використанням матеріалів та технік не притаманних пізнім часам. Якщо ж він і був відновлений, тоді в 1482 році його повторно зруйнували війська кримського хана Менґлі-Ґерея.

У 1640–1643 роках церква Спаса була відбудована (не в первісних формах) за ініціативою та на кошти митрополита Петра Могили. Автором відбудови вважають італійського архітектора Октавіано Манчіні. У 1644 році церкву розписали грецькі майстри. На одній із фресок, що має назву «Моління» («Дар Петра Могили»), зображений сам Петро Могила, який стоїть на колінах та підносить Христу відбудований храм. Як бачимо, митрополит не обділив себе увагою, але мав на те повне право 😎

У 1706 році почалося будівництво Київської фортеці. Практично впритул до церкви Спаса на Берестові насипали земляний вал, утворивши у такий спосіб Спаський бастіон, один із дев’яти бастіонів Печерської цитаделі. Усе це призвело до проблеми з відводом води від церкви, що спричинило появу зайвої вологи всередині храму.

Під час реставраційних робіт 1751–1752 років до західної стіни прибудували мурований притвор, перетворивши будівлю на п’ятидільну церкву (церкву з п’ятьма банями) в стилі українського бароко.

У 1813–1814 роках за проєктом архітектора Андрія Меленського до притвору прибудували триярусну муровану дзвіницю в стилі класицизму.

У 1897–1907 роках церква перебувала у володінні громади старообрядців, які утримували її в належному стані. Вони намагалися внести зміни в стародавні розписи, зняти накупольні хрести та ще бозна-чим займалися, розважалися як могли короче кажучи. Тому в 1908 році церкву Спаса на Берестові передали Києво-Печерській лаврі. Наразі вона входить до складу монастиря, хоча й розташовується за його мурами. У дитинстві було якось не зрозуміло, чого це храм входить до складу лаври, але стоїть за муром останньої, думалось, що він у чомусь провинився, того його виставили за мур.

У 1909–1914 роках проводилися реставраційні роботи під керівництвом архітектора Петра Покришкіна. Було зрізано частину земляного валу Спаського бастіону та розкопано фундаменти втраченої частини церкви. Також було збито тиньк зі стін нартекса 12 століття.

У радянські часи храм функціонував як музейний об’єкт, служби там не проводилися. Дивовижно, але там, навіть тимчасово, не було ніякого складу, які так сильно полюбляла радянська влада. Як то кажуть, не можна просто так взяти і не облаштувати в храмі склад керосину.

У 1970 році за розписом 17 століття було виявлено фреску «Чудесний лов риби» 12 століття. Це справжнє диво, що їй вдалося вцілити, після стількох руйнувань і перебудов храму. На фресці зображено чотирьох апостолів у човні, які ловлять рибу, та одного, котрий пливе до берега, де стоїть Ісус Христос. Там зображені події із Євангелії, коли Христос явився своїм учням на Тиверіадському озері.

У 2017–2019 роках церкву Спаса на Берестові реставрували за проєктом архітекторки Тетяни Філіппової. Паралельно з тим проходило упорядкування території навколо храму та Спаського бастіону, які виконали архітектори Анастасія Стрижевська, Артем Додонов та Олександра Уртюкова з архітектурного бюро AER. Меценатом проєкту став В’ячеслав Москалевський (керівник кондитерської корпорації Roshen з 1995 року), котрий виділив на реставрацію 50 мільйонів гривень. Загалом реконструкція пройшла дуже вдало, колись усіяна бур’яном територія і обшарпана церква перетворилися на супер круту туристичну локацію Києва.

Церква Спаса на Берестові – це унікальна пам’ятка архітектури, одна з небагатьох споруд, що дійшла до нас із княжої доби. Ви маєте змогу побачити стіни нартекса 12 століття, які очищені від тиньку та повністю відкрити для споглядання, фундаменти втраченої частини церкви, що дають вам змогу краще зрозуміти розміри оригінальної будівлі, яка була більшою від сучасної, а всередині на вас чекає досить незвичайна стародавня фреска, шикарні розписи грецьких майстрів та різноманітні артефакти, знайдені під час розкопок. Ще бонусом буде гарна територія навколо церкви та земляні вали бастіону.

  • Дата будівництва – перша половина 12 століття
  • Архітектори – Оттавіяно Манчіні, Андрій Меленський
  • Архітектурні стилі – українське бароко, класицизм
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури національного значення
  • Адреса – Київ, Печерський район, вулиця Лаврська, 21К4
  • Станція метро – Арсенальна (відстань ≈1.2 км)
  • Приналежність – Православна церква України

🙀 За літописами, на території селища Берестове мешкало 200 наложниць Хрестителя Русі Володимира Великого.

🙀 Під час археологічних розкопок 2018-2019 років на території церкви Спаса на Берестові було виявлено 431 поховання. Цей церковний некрополь вважають одним із найстаріших у Києві.

🙀 Ще під час розкопок було знайдено поселення пізнього етапу чорноліської культури, орієнтовно 9 століття до н.е., яке отримало назву Печерськ-1. Загалом були виявлені культурні шари (ґрунт, що містить сліди життєдіяльності людини) від IX століття до н.е. до XIX століття н.е. Частина зі знайдених сотень артефактів експонуються всередині церкви.

🙀 У 2017 році в дерев’яних конструкціях даху храму був знайдений шрапнельний снаряд, такими снарядами, що розраховані на максимальне ураження живої сили, упродовж 17-25 січня 1918 року більшовики здійснювали масований артилерійський обстріл Києва. Такий от черговий «подаруночок» від «братських» росіян.

Оновлено 29.04.2023

Контакти:

Офіційний сайт – Kplavra.kyiv.ua

Графік роботи:

Пн – вихідний

Вт – вихідний

Ср – 10.00-16.00

Чт – 10.00-16.00

Пт – 10.00-16.00

Сб – 10.00-16.00

Нд – 10.00-16.00

Вартість квитків:

100 грн – дорослі

50 грн – школярі, студенти, пенсіонери

Безкоштовно – працівники музеїв, заповідників України, члени ICOMOS, ICOM, діти дошкільного віку, військовослужбовці, члени їх сімей та члени сімей загиблих військовослужбовців (дружина чи чоловік і їх діти)

Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

Вандрівка працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Фінансово підтримати нас ви можете через українську платформу донатів Donatello. Там немає складної й заплутаної реєстрації, як на аналогічних платформах, а мінімальний платіж становить всього 5 грн.

Місцезнаходження:

Підписатися
Повідомлення про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі