Палац Грохольських-Можайських (смт Вороновиця)

Додаткова інформація

Палац Ґрохольських-Можайських споруджений у 1770-1777 роках в стилі класицизму. Засновником палацу був польський політичний діяч Франциск Грохольський, який у ті часи володів Вороновицею.

У 1863-1864 роках відбулося Січневе повстання (польське повстання проти Російської Імперії) в якому взяв участь Людгард Грохольський, останній представник роду Грохольських у чийому володінні перебував палац. За участь у повстанні російська влада фактично конфіскувала палац у Людгарда.

Згодом на товарній біржі в Одесі російський офіцер Микола Можайський придбав палац Грохольських, але незабаром він помер і управляти маєтком почав його молодший брат Олександр Можайський.

Мешкаючи в палаці у 1869-1876 роках Олександр Можайський розробляв модель першого у світі літака. Свідки тих часів і радянська пропаганда стверджували, що літак Можайського здійснив вдалий політ та називали останнього винахідником першого у світі літака. Насправді моделі літальних апаратів розроблялися ще задовго до Можайського, але його модель була найбільш наближена до сучасних літаків. І найголовнішим є те, що його літак усе-таки не літав, бо завелика вага та не ідеальна конструкція не дали літаку Можайського повноцінно відірватися від землі. Тому в усьому світі вважають, що перший політ здійснив літак братів Райт у 1903 році.

З приходом радянської влади в палаці розташовувалися ревком, відділок міліції, гуртожиток тощо. У 1929-1987 роках у палаці діяла школа. Наразі там діє Вороновицький музей історії авіації та космонавтики, музей кобзаря В. Перепелюка, школа мистецтв та бібліотека. Музей авіації це звісно добре, але зовсім не те, що хочеться побачити в палаці. Проте, якщо вас цікавить ця тема радимо відвідати Державний музей авіації та Музей космонавтики ім. С.П. Корольова.

У 2017 році палац Грохольських відкрили після реконструкції, яку виконали в рамах програми Євросоюзу «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні». Ззовні палац виглядає просто шикарно. На жаль, всередині дивитися особливо нічого, бо реконструкція там ще не проводилася. Ми можемо лише уявити красу, що була раніше в 43-х кімнатах палацу, коли там була унікальна ліпнина, вишукані меблі та сотні картин відомих італійських і французьких художників. Прихід радянської влади все це майно не пережило. Ліпнина залишилася тільки у двох залах палацу, де розміщується експозиція музею.

  • Роки будівництва – 1770-1777
  • Архітектурний стиль – класицизм
  • Архітектор – Лоренц Гедон або Домінік Мерліні
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Адреса – Вінницька область, Вінницький район, смт Вороновиця
  • Вартість відвідування – 30 грн (дорослі), 20 грн (студенти), 10 грн (діти)
  • Графік роботи – 09:00-17:00 / вихідний – понеділок
  • Телефон для довідок – (0432) 58-74-59, (097) 278-18-56

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 17.10.2021 | Світлини зняті: 28.08.2021

Напишіть коментар ...

avatar