Склеп родини Потоцьких (с. Печера)

Додаткова інформація

Склеп родини Потоцьких збудований у 1904 році на замовлення подружжя Костянтина та Яніни Потоцьких. Автор роботи – відомий український архітектор польського походження Владислав Городецький, який народився в сусідньому селі Шолудьки та є автором костелу святого Миколая в Києві. Цікавим фактом є те, що Городецький не взяв за свою роботу грошей. Автором оздоблення є італійський скульптор Еліо Саля.

У селі Печера розміщувалася головна резиденція польського графського роду Потоцьких, тому саме там було вирішено збудувати фамільний склеп із каплицею. Раніше на території Печери розміщувався палацовий комплекс, але палац зруйнували більшовики та збудували на його місці санаторій. До наших днів дійшли лише залишки парку та напівзруйнований млин Потоцьких у сусідньому селі Сокілець.

З приходом радянської влади будівлю почали використовувати не за призначенням, можливо, там розмістили черговий склад, клуб, архів тощо. Склеп пограбували та познущалися над тілами. Ще є версія, що тіла встигли вивезти до Польщі та, навіть, що тіла все ще лежать на своєму місці, але з радянською владою таке малоймовірно.

У наш час в приміщенні каплиці діє Римо-католицький костел святого Андрія Боболі. Будівля дійшла до нас практично в первісному вигляді, точно знаємо, що там замість оригінальних вітражів стоїть нове скло й раніше був орган. Ще трапляється багато інформації про унікальні системи вентиляції та опалення прокладені в стінах костелу, точний принцип роботи яких не можуть пояснити сучасні майстри.

Костел вражає своєю красою, бо створювали його визнані майстри свого часу. Він немов маленький костел святого Миколая, який беззаперечно можна вважати однією з найкращих будівель Києва. Звісно, треба відмітити й браму виконану в тому ж стилі.

Всередині костел також має дуже гарне оздоблення, але якщо ви не зможете потрапити туди, то прямо таки нічого сильно не втратите. Зазвичай він зачинений і зайти всередину є можливість під час недільної служби або під час екскурсії. Склеп, котрий розміщується під каплицею теж зачинений, але там без проблем можна все побачити через широкі ґрати.

  • Дата будівництва – 1904 рік
  • Архітектор – Владислав Городецький
  • Скульптор – Еліо Саля
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Адреса – Вінницька область, Тульчинський район, село Печера
  • Приналежність – Римо-католицька церква в Україні
Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі Patreon, яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 11.12.2021 | Світлини зняті: 09.09.2021

Напишіть коментар ...

avatar